Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Andrea Veggetti

Deceased

Archbishop of Naxos


Events

DateEventTitle
21 Feb 1809AppointedBishop of Tinos, Greece
12 Aug 1810Ordained BishopBishop of Tinos, Greece
8 Mar 1816AppointedArchbishop of Naxos, Greece
15 Nov 1838DiedArchbishop of Naxos, Greece

MicroData Summary for Andrea Veggetti:
Archbishop Andrea Veggetti (died ) Archbishop of Naxos

  • a bishop for 28.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Revue des Ordinations Épiscopales
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 277, and Page 370

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013