Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ferdinando Strozza

Deceased

Titular Archbishop of Tarsus


Events

DateAgeEventTitle
2 Oct 1652BornRoma
28 Mar 169037.5Ordained PriestPriest
10 Apr 169037.5AppointedTitular Archbishop of Tarsus
4 Jun 169037.7Ordained BishopTitular Archbishop of Tarsus
1695¹42.2DiedTitular Archbishop of Tarsus

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Ferdinando Strozza:
Archbishop Ferdinando Strozza (born ) Titular Archbishop of Tarsus

  • a priest for 4.8 years
  • a bishop for 4.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 5, Page 369

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013