Catholic-Hierarchy DC

Bishop Kajetan Maria (Ignaz Judas Thaddäus) Reisach, C.R. †

Deceased

Titular Bishop of Dibon (Dibona)


Events

DateAgeEventTitle
6 Aug 1735BornSandelzhausen
175216.4ProfessedMember of Congregation of Clerics Regular
11 Jun 175822.8Ordained PriestPriest of Congregation of Clerics Regular
11 Apr 179155.7AppointedTitular Bishop of Dibon (Dibona)
15 May 179155.8Ordained BishopTitular Bishop of Dibon (Dibona)
18 Jun 180569.9DiedTitular Bishop of Dibon (Dibona)

MicroData Summary for Kajetan Maria (Ignaz Judas Thaddäus) Reisach:
Bishop Kajetan Maria (Ignaz Judas Thaddäus) Reisach C.R. (born , died ) Titular Bishop of Dibon (Dibona)

  • a priest for 47.0 years
  • a bishop for 14.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Die Bischöfe des Heiligen Römischen Reiches
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 135, Number 12,098

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 15 Jan 2014