Catholic-Hierarchy DC

Vincenzo Cardinal Ranuzzi

Deceased

Bishop of Ancona e Numana

Cardinal-Priest of Santa Maria sopra Minerva


Events

DateAgeEventTitle
1 Oct 1726BornBologna
5 Apr 176033.5Ordained PriestPriest
11 Sep 177548.9AppointedTitular Archbishop of Tyrus
17 Sep 177548.9Ordained BishopTitular Archbishop of Tyrus
25 Sep 177548.9AppointedApostolic Nuncio to Venice, Italy
4 Apr 178255.5AppointedApostolic Nuncio to Portugal
May 1782³55.5ResignedApostolic Nuncio to Venice, Italy
14 Feb 178558.3AppointedArchbishop (Personal Title) of Ancona e Numana, Italy
14 Feb 178558.3Elevated to Cardinal
2 Sep 178659.9ResignedApostolic Nuncio to Portugal
20 Sep 178760.9AppointedCardinal-Priest of Santa Maria sopra Minerva
27 Oct 180074.0DiedBishop of Ancona e Numana, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Vincenzo Ranuzzi (VIAF: 89093231)
Vincenzo Cardinal Ranuzzi (born , died ) Bishop of Ancona e Numana

  • a priest for 40.5 years
  • a bishop for 25.1 years
  • a cardinal for 15.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 14 Feb 1785
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 6, Page 82, and Page 424
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1775, Number 35
  • nunc: Les Nonciatures Apostoliques Permanentes (Karttunen), Page 257

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 14 Nov 2016