Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Carmelo Pujia

Deceased

Archbishop of Reggio Calabria


Events

DateAgeEventTitle
25 Oct 1852BornFiladelfia
29 Jun 187522.7Ordained PriestPriest
9 Jan 189845.2AppointedBishop of Anglona-Tursi, Italy
16 Jan 189845.2Ordained BishopBishop of Anglona-Tursi, Italy
30 Oct 190553.0AppointedArchbishop of Santa Severina, Italy
13 Feb 192572.3AppointedBishop of Crotone (Cotrone), Italy
11 Feb 192774.3AppointedArchbishop of Reggio Calabria, Italy
10 Jul 192774.7InstalledArchbishop of Reggio Calabria, Italy
19 Aug 193784.8DiedArchbishop of Reggio Calabria, Italy

MicroData Summary for Carmelo Pujia:
Archbishop Carmelo Pujia (born , died ) Archbishop of Reggio Calabria

  • a priest for 62.1 years
  • a bishop for 39.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 103

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013