Catholic-Hierarchy DC

Giambattista Cardinal Patrizi

Deceased

Titular Archbishop of Seleucia in Isauria

Cardinal-Priest of Santi Quattro Coronati

Administrator of Napoli {Naples}


Events

DateAgeEventTitle
24 Dec 1658BornRome
29 Jan 170243.1Ordained DeaconDeacon
2 Feb 170243.1Ordained PriestPriest
6 Feb 170243.1AppointedTitular Archbishop of Seleucia in Isauria
13 Dec 170244.0AppointedAdministrator of Napoli {Naples}, Italy
16 Dec 171557.0Elevated to Cardinal
5 Feb 171657.1InstalledCardinal-Priest of Santi Quattro Coronati
31 Jul 172768.6DiedTitular Archbishop of Seleucia in Isauria

MicroData Summary for Giambattista Patrizi:
Cardinal Giambattista Patrizi (born , died ) Titular Archbishop of Seleucia in Isauria

  • a priest for 25.5 years
  • a cardinal for 11.6 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 16 Dec 1715

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013