Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giuseppe Moreschi

Deceased

Bishop of Cittą di Castello


Events

DateAgeEventTitle
21 May 1816BornSanta Maria Nuova
25 May 183923.0Ordained PriestPriest
24 Nov 187155.5AppointedBishop of Cittą di Castello, Italy
24 Nov 187155.5AppointedApostolic Administrator of Sansepolcro (Borgo San Sepolcro), Italy
17 Dec 187155.6Ordained BishopBishop of Cittą di Castello, Italy
1872²55.6ResignedApostolic Administrator of Sansepolcro (Borgo San Sepolcro), Italy
9 Nov 188771.5DiedBishop of Cittą di Castello, Italy

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Giuseppe Moreschi:
Bishop Giuseppe Moreschi (born , died ) Bishop of Cittą di Castello

  • a priest for 48.5 years
  • a bishop for 15.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 116, Number 10,332
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 164, and Page 207

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013