Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giuseppe Matar

Deceased

Archbishop of Alep [Beroea, Halab] (Maronite), Syria


Events

DateAgeEventTitle
17 Mar 1814Born
19 Mar 183925.0Ordained PriestPriest
6 Jul 185137.3AppointedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Maronite), Syria
28 Sep 185137.5Ordained BishopArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Maronite), Syria
14 Mar 188267.9DiedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Maronite), Syria

MicroData Summary for Giuseppe Matar
Archbishop Giuseppe Matar (born , died ) Archbishop of Alep [Beroea, Halab]

EventPlace
Birth PlaceAleppo

  • a priest for 42.9 years
  • a bishop for 30.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1872
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1851, Number 45

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 20 Mar 2017