Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giuseppe Maria Marini, O.S.A. †

Deceased

Titular Bishop of Thagaste


Events

DateAgeEventTitle
5 Mar 1692BornBarlassina
16 Mar 171523.0Ordained PriestPriest of Order of St. Augustine
22 Jul 175462.4AppointedTitular Bishop of Thagaste
25 Jul 175462.4Ordained BishopTitular Bishop of Thagaste
22 Nov 177179.7DiedTitular Bishop of Thagaste

MicroData Summary for Giuseppe Maria Marini:
Bishop Giuseppe Maria Marini O.S.A. (born , died ) Titular Bishop of Thagaste

  • a priest for 56.7 years
  • a bishop for 17.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi
  • d/c34: CB, 17 Jul 2014

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 21 Jul 2014