Catholic-Hierarchy DC

Giovanni Ottavio Cardinal Manciforte Sperelli

Deceased

Titular Archbishop of Teodosia

Cardinal-Priest of Santa Maria in Trastevere


Events

DateAgeEventTitle
22 Feb 1730BornAssisi, Italy
7 Sep 175525.5Ordained PriestPriest
13 Jun 177141.3AppointedApostolic Nuncio to Florence (Tuscany), Italy
17 Jun 177141.3AppointedTitular Archbishop of Teodosia
23 Jun 177141.3Ordained BishopTitular Archbishop of Teodosia
Dec 1775³45.7ResignedApostolic Nuncio to Florence (Tuscany), Italy
23 Jun 177747.3Elevated to CardinalIn Pectore
11 Dec 178050.8Elevated to Cardinal
2 Apr 178151.1InstalledCardinal-Priest of Santa Maria in Trastevere
5 Jun 178151.2DiedTitular Archbishop of Teodosia

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Giovanni Ottavio Manciforte Sperelli (VIAF: 89092099)
Giovanni Ottavio Cardinal Manciforte Sperelli (born , died ) Titular Archbishop of Teodosia

  • a priest for 25.7 years
  • a bishop for 9.9 years
  • a cardinal for 3.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 23 Jun 1777
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1771, Number 6
  • nunc: Les Nonciatures Apostoliques Permanentes (Karttunen), Page 249

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 8 Nov 2016