Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ranieri Mancini

Deceased

Bishop Emeritus of Fiesole


Events

DateAgeEventTitle
3 Sep 1735BornCortona
9 Jul 175822.8Ordained PriestPriest
14 Jun 177337.8AppointedBishop of Colle di Val d’Elsa, Italy
20 Jun 177337.8Ordained BishopBishop of Colle di Val d’Elsa, Italy
15 Apr 177640.6AppointedBishop of Fiesole, Italy
30 Apr 180973.7ResignedBishop of Fiesole, Italy
10 Feb 181478.4DiedBishop Emeritus of Fiesole, Italy

MicroData Summary for Ranieri Mancini:
Bishop Ranieri Mancini (born , died ) Bishop Emeritus of Fiesole

  • a priest for 55.6 years
  • a bishop for 40.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1775
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013