Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Filippo López y Rojo, C.R. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Palermo


Events

DateAgeEventTitle
26 May 1728BornMonterone
1744¹15.5ProfessedMember of Congregation of Clerics Regular
6 Aug 175224.1Ordained PriestPriest of Congregation of Clerics Regular
16 May 176839.9AppointedBishop of Nola, Italy
22 May 176839.9Ordained BishopBishop of Nola, Italy
8 May 179364.9SelectedArchbishop of Palermo, Italy
8 May 179364.9SelectedArchbishop of Monreale, Italy
17 Jun 179365.0ConfirmedArchbishop of Palermo, Italy
17 Jun 179365.0ConfirmedArchbishop of Monreale, Italy
4 Sep 180173.2ResignedArchbishop of Palermo, Italy
4 Sep 180173.2ResignedArchbishop of Monreale, Italy
1 May 181182.9DiedArchbishop Emeritus of Palermo, Italy

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Filippo López y Rojo:
Archbishop Filippo López y Rojo C.R. (born , died ) Archbishop Emeritus of Palermo

  • a priest for 58.7 years
  • a bishop for 42.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1795
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 6, Page 313, and Page 327
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 134
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1768, Number 15

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.1.0, 17 Nov 2015; Data: 13 Dec 2015