Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jules Lepley, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Southern Szechwan {Se-Ciuen Meridionale}, China

Titular Bishop of Gabala


Events

DateAgeEventTitle
6 Dec 1836Born
1858¹21.0ProfessedMember of La Société des Missions Etrangères
25 May 186124.4Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
22 Dec 187135.0AppointedVicar Apostolic of Southern Szechwan {Se-Ciuen Meridionale}, China
22 Dec 187135.0AppointedTitular Bishop of Gabala
26 May 187235.4Ordained BishopTitular Bishop of Gabala
6 Mar 188649.2ResignedVicar Apostolic of Southern Szechwan {Se-Ciuen Meridionale}, China
24 Sep 188649.7DiedVicar Apostolic Emeritus of Southern Szechwan {Se-Ciuen Meridionale}, China

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Jules Lepley
Bishop Jules Lepley M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Southern Szechwan {Se-Ciuen Meridionale}

EventPlace
Birth PlaceBayeux, Diocese of Bayeux, France

  • a priest for 25.3 years
  • a bishop for 14.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 279
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1872, Number 73

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 6 Apr 2017