Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Basile Khoury (Khouri)

Deceased

Archbishop Emeritus of Homs (-Hama-Jabrud) (Melkite Greek)

Titular Archbishop of Sergiopolis


Events

DateAgeEventTitle
23 Mar 1883BornMa’rra
20 Nov 192037.7AppointedArchbishop of Homs (-Hama-Jabrud) (Melkite Greek), Syria
12 Dec 192037.7Ordained BishopArchbishop of Homs (-Hama-Jabrud) (Melkite Greek), Syria
15 Oct 193855.6ResignedArchbishop of Homs (-Hama-Jabrud) (Melkite Greek), Syria
15 Oct 193855.6AppointedTitular Archbishop of Sergiopolis
21 Nov 194158.7DiedArchbishop Emeritus of Homs (-Hama-Jabrud) (Melkite Greek), Syria

MicroData Summary for Basile Khoury (Khouri):
Archbishop Basile Khoury (Khouri) (born , died ) Archbishop Emeritus of Homs (-Hama-Jabrud)

  • a bishop for 20.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1920, Number 74

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013