Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ignace Abdo Khalifé, S.J. †

Deceased

Bishop Emeritus of Saint Maron of Sydney (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
10 May 1914BornWady Chahrour, Lebanon
24 Aug 194329.3Ordained PriestPriest of Society of Jesus
20 Mar 197055.9AppointedArchbishop (Personal Title), Auxiliary of Antiochia {Antioch} (Maronite), Lebanon
20 Mar 197055.9AppointedTitular Archbishop of Apamea in Syria dei Maroniti
5 Apr 197055.9Ordained BishopTitular Archbishop of Apamea in Syria dei Maroniti
25 Jun 197359.1AppointedArchbishop (Personal Title) of Saint Maron of Sydney (Maronite), Australia
23 Nov 199076.5RetiredArchbishop (Personal Title) of Saint Maron of Sydney (Maronite), Australia
7 Jul 199884.2DiedBishop Emeritus of Saint Maron of Sydney (Maronite), Australia

MicroData Summary for Ignace Abdo Khalifé:
Archbishop Ignace Abdo Khalifé S.J. (born , died ) Bishop Emeritus of Saint Maron of Sydney

  • a priest for 54.9 years
  • a bishop for 28.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 110, Additions/Corrections (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013