Catholic-Hierarchy DC

Bishop Bartolomeo Felice Guelfi Camaiani

Deceased

Bishop Emeritus of Colle di Val d’Elsa

Titular Bishop of Seleucia in Isauria


Events

DateAgeEventTitle
17 Oct 1714BornArezzo
22 Nov 175844.1AppointedBishop of Colle di Val d’Elsa, Italy
26 Nov 175844.1Ordained BishopBishop of Colle di Val d’Elsa, Italy
6 Aug 177257.8ResignedBishop of Colle di Val d’Elsa, Italy
7 Sep 177257.9AppointedTitular Bishop of Seleucia in Isauria
177358.2DiedBishop Emeritus of Colle di Val d’Elsa, Italy

MicroData Summary for Bartolomeo Felice Guelfi Camaiani:
Bishop Bartolomeo Felice Guelfi Camaiani (born ) Bishop Emeritus of Colle di Val d’Elsa

  • a bishop for 14.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1764
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013