Catholic-Hierarchy DC

Bishop Marco Antonio Gregorina

Deceased

Bishop of Kotor (Cattaro)


Events

DateAgeEventTitle
6 Oct 1735BornCattaro
28 Oct 175924.0Ordained PriestPriest of Kotor (Cattaro), Montenegro
28 Sep 180165.9AppointedBishop of Kotor (Cattaro), Montenegro
27 Dec 180166.2Ordained BishopBishop of Kotor (Cattaro), Montenegro
9 Jun 181579.6DiedBishop of Kotor (Cattaro), Montenegro

MicroData Summary for Marco Antonio Gregorina:
Bishop Marco Antonio Gregorina (born , died ) Bishop of Kotor (Cattaro)

  • a priest for 55.6 years
  • a bishop for 13.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Les Ordinations ╔piscopales, Year 1801, Number 33
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 142

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015