Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre-Philippe Giraudeau, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Tatsienlu

Titular Bishop of Thynias


Events

DateAgeEventTitle
17 Mar 1850BornSaint-Mars-de-Coutais, France
29 Jun 187626.3Ordained PriestPriest of Nantes, France
9 Aug 187727.4ProfessedPriest of La Société des Missions Etrangères
15 Feb 189746.9AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Thibet, China
15 Feb 189746.9AppointedTitular Bishop of Thynias
12 Dec 189747.7Ordained BishopTitular Bishop of Thynias
9 Sep 190151.5SucceededVicar Apostolic of Thibet, China
9 Aug 193686.4RetiredVicar Apostolic of Tatsienlu, China
13 Nov 194191.7DiedVicar Apostolic Emeritus of Tatsienlu, China

MicroData Summary for Pierre-Philippe Giraudeau:
Bishop Pierre-Philippe Giraudeau M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Tatsienlu

  • a priest for 65.4 years
  • a bishop for 43.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 552

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013