Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Vincento Garofoli, C.R.L. †

Deceased

Titular Archbishop of Laodicea in Phrygia


Events

DateAgeEventTitle
29 Jan 1760BornRoma
19 Jun 178222.4ProfessedMember of Canons Regular of the Congregation of the Most Holy Saviour of the Lateran
24 Feb 183272.1AppointedTitular Archbishop of Laodicea in Phrygia
1 Apr 183272.2Ordained BishopTitular Archbishop of Laodicea in Phrygia
3 Feb 183979.0DiedTitular Archbishop of Laodicea in Phrygia

MicroData Summary for Vincento Garofoli:
Archbishop Vincento Garofoli C.R.L. (born , died ) Titular Archbishop of Laodicea in Phrygia

  • a bishop for 6.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 230

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013