Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vincentius Drago

Deceased

Bishop of Kotor (Cattaro)


Events

DateAgeEventTitle
Apr 1710BornKotor
15 Jul 174333.3AppointedBishop of Kotor (Cattaro), Montenegro
28 Jul 174333.3Ordained BishopBishop of Kotor (Cattaro), Montenegro
2 Aug 174434.3DiedBishop of Kotor (Cattaro), Montenegro

MicroData Summary for Vincentius Drago:
Bishop Vincentius Drago (died ) Bishop of Kotor (Cattaro)

  • a bishop for 1.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 6, Page 156

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013