Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giangrisostomo Dondini, C.R.L. †

Deceased

Archbishop of Urbino


Events

DateAgeEventTitle
19 Jul 1765BornCento
20 Sep 178823.2Ordained PriestPriest of Canons Regular of the Congregation of the Most Holy Saviour of the Lateran
21 May 182761.8AppointedArchbishop of Urbino, Italy
3 Jun 182761.9Ordained BishopArchbishop of Urbino, Italy
10 Nov 183267.3DiedArchbishop of Urbino, Italy

MicroData Summary for Giangrisostomo Dondini:
Archbishop Giangrisostomo Dondini C.R.L. (born , died ) Archbishop of Urbino

  • a priest for 44.1 years
  • a bishop for 5.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 384

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013