Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pier Giulio Dolfin

Deceased

Bishop of Capodistria (Capo d’Istria)(Koper)


Events

DateAgeEventTitle
Apr 1634BornRovigo
28 Oct 167137.6Ordained PriestPriest
19 Jun 168450.2AppointedBishop of Capodistria (Capo d’Istria)(Koper), Slovenia
24 Apr 168551.1DiedBishop of Capodistria (Capo d’Istria)(Koper), Slovenia

MicroData Summary for Pier Giulio Dolfin:
Bishop Pier Giulio Dolfin (died ) Bishop of Capodistria (Capo d’Istria)(Koper)

  • a priest for 13.5 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013