Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Godefroid Philippe Joseph de La Porte, O.F.M. Cap. †

Deceased

Archbishop of Naxos


Events

DateAgeEventTitle
30 Mar 1733BornAmiens
18 Dec 175623.7Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
29 Nov 179057.7AppointedCoadjutor Archbishop of Naxos, Greece
29 Nov 179057.7AppointedTitular Bishop of Amyzon
10 Jul 179158.3Ordained BishopTitular Bishop of Amyzon
9 Aug 179663.4SucceededArchbishop of Naxos, Greece
17 Oct 179966.5DiedArchbishop of Naxos, Greece

MicroData Summary for Godefroid Philippe Joseph de La Porte:
Archbishop Godefroid Philippe Joseph de La Porte O.F.M. Cap. (born , died ) Archbishop of Naxos

  • a priest for 42.8 years
  • a bishop for 8.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 6, Page 81, and Page 302
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 277
  • ob/c2: CB, 30 Dec 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.5, 24 Dec 2013; data: 30 Dec 2013