Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vincenzo Bonifacio

Deceased

Titular Bishop of Famagusta


Events

DateAgeEventTitle
2 Jun 1630BornRhodigii
23 Sep 165626.3Ordained PriestPriest
19 Feb 167443.7AppointedTitular Bishop of Famagusta
24 Feb 167443.7Ordained BishopTitular Bishop of Famagusta
14 Jul 170676.1ResignedTitular Bishop of Famagusta

MicroData Summary for Vincenzo Bonifacio:
Bishop Vincenzo Bonifacio (born ) Titular Bishop of Famagusta

Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 5, Page 198

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013