Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francis Némé Baïssari

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Joubbé, Sarba e Jounieh (Maronite), Lebanon

Titular Bishop of Aradus


Events

DateAgeEventTitle
18 Sep 1933Born
8 Apr 196228.5Ordained PriestPriest
7 Jun 199157.7AppointedAuxiliary Bishop of Joubbé, Batrun e Sarba (Maronite), Lebanon
7 Jun 199157.7AppointedTitular Bishop of Aradus
3 Aug 199157.8Ordained BishopTitular Bishop of Aradus
5 Jun 199965.7AppointedAuxiliary Bishop of Joubbé, Sarba e Jounieh (Maronite), Lebanon
11 Jun 201177.7RetiredAuxiliary Bishop of Joubbé, Sarba e Jounieh (Maronite), Lebanon
24 Feb 201581.4DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Joubbé, Sarba e Jounieh (Maronite), Lebanon

MicroData Summary for Francis Némé Baïssari
Bishop Francis Némé Baïssari (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Joubbé, Sarba e Jounieh

EventPlace
Birth PlaceKnat

  • a priest for 52.8 years
  • a bishop for 23.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 127, Number 11,460
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 131, Number 11,762
  • c4: Le Petit Episcopologe, Issue 135
  • r: Annuario Pontificio, Year 2012, Page 836
  • d: CB, 25 Feb 2015
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 225, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 30 Jan 2017