Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gaetano Bacile di Castiglione

Deceased

Bishop Emeritus of Castellaneta

Titular Bishop of Leuce


Events

DateAgeEventTitle
19 May 1844BornSpongano
17 Oct 186925.4Ordained PriestPriest
20 Aug 188036.3AppointedBishop of Castellaneta, Italy
29 Aug 188036.3Ordained BishopBishop of Castellaneta, Italy
14 May 1886³42.0ResignedBishop of Castellaneta, Italy
7 Jun 188642.1AppointedTitular Bishop of Leuce
12 Mar 193186.8DiedBishop Emeritus of Castellaneta, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Gaetano Bacile di Castiglione:
Bishop Gaetano Bacile di Castiglione (born , died ) Bishop Emeritus of Castellaneta

  • a priest for 61.4 years
  • a bishop for 50.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1931
  • d: Annuario Pontificio, Year 1932
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 190, and Page 341

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013