Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Josephus Simon Assemani

Deceased

Titular Archbishop of Tyrus


Events

DateAgeEventTitle
27 Jul 1687BornHesron Montis Libani
21 Sep 171023.2Ordained PriestPriest
1 Dec 176679.3AppointedTitular Archbishop of Tyrus
7 Dec 176679.4Ordained BishopTitular Archbishop of Tyrus
13 Jan 176880.5DiedTitular Archbishop of Tyrus

MicroData Summary for Josephus Simon Assemani:
Archbishop Josephus Simon Assemani (born , died ) Titular Archbishop of Tyrus

  • a priest for 57.3 years
  • a bishop for 1.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 6, Page 423

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013