Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paul Akl

Deceased

Titular Bishop of Laodicea in Syria per i Maroniti


Events

DateAgeEventTitle
7 Jan 1883BornŠamat
22 Feb 191936.1AppointedTitular Bishop of Laodicea in Syria per i Maroniti
2 Mar 191936.2Ordained BishopTitular Bishop of Laodicea in Syria per i Maroniti
19 Sep 195976.7DiedTitular Bishop of Laodicea in Syria per i Maroniti

MicroData Summary for Paul Akl:
Bishop Paul Akl (born , died ) Titular Bishop of Laodicea in Syria per i Maroniti

  • a bishop for 40.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1919, Number 7
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 218

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013