Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Khalil Abi-Nader

Deceased

Archbishop Emeritus of Beirut {Bairut} (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
6 Dec 1921BornMtein
29 Jun 194725.6Ordained PriestPriest of Beirut {Bairut} (Maronite), Lebanon
4 Apr 198664.3AppointedArchbishop of Beirut {Bairut} (Maronite), Lebanon
18 May 198664.4Ordained BishopArchbishop of Beirut {Bairut} (Maronite), Lebanon
8 Jun 199674.5RetiredArchbishop of Beirut {Bairut} (Maronite), Lebanon
14 Jun 200987.5DiedArchbishop Emeritus of Beirut {Bairut} (Maronite), Lebanon

MicroData Summary for Khalil Abi-Nader:
Archbishop Khalil Abi-Nader (born , died ) Archbishop Emeritus of Beirut {Bairut}

  • a priest for 62.0 years
  • a bishop for 23.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 106, Number 9,234
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 9 Oct 2013