Catholic-Hierarchy DC

Kazakhstan

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
31 Jul 1948 Bishop Adelio Dell’OroBishop of Karaganda
28 Mar 1950 Archbishop Jan Paweł Lenga, M.I.C.Bishop Emeritus of Karaganda
20 Aug 1951 Archbishop Tomash (Tomasz) Bernard PetaArchbishop of Maria Santissima in Astana
4 Oct 1952 Bishop Joseph Werth, S.J.Bishop of Trasfigurazione a Novosibirsk, Russian Federation
5 Nov 1952 Bishop Cyryl KlimowiczBishop of San Giuseppe a Irkutsk, Russian Federation
20 Mar 1953 Archbishop Francis Assisi ChullikattApostolic Nuncio to Kazakhstan
19 Nov 1955 Archbishop Miguel Maury BuendíaApostolic Nuncio to Romania
7 Apr 1961 Bishop Athanasius Schneider, O.R.C.Auxiliary Bishop of Maria Santissima in Astana
7 May 1963 Father Aleksandr Kan, S.J.Superior Emeritus of Kyrgyzstan
11 Oct 1964 Mister Janusz Wiesław Kaleta
27 May 1969 Bishop José Luís Mumbiela SierraBishop of Santissima Trinità in Almaty
16 Nov 1971 Father Dariusz BurasApostolic Administrator Emeritus of Atyrau
11 Dec 1972 Father Vasyl HoveraApostolic Administrator of Kazakhstan and Central Asia, Faithful of Byzantine Rite
27 Jul 1975 Bishop Yevgeniy ZinkovskiyAuxiliary Bishop of Karaganda
12 Oct 1978 Father Peter SakmárApostolic Administrator of Atyrau

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.7, 8 May 2021; Data: 13 Sep 2021

Quantcast