Catholic-Hierarchy DC

Bishop Eloy Tato Losada, I.E.M.E.

Bishop Emeritus of Magangué, Colombia


Events

DateAgeEventTitle
6 Sep 1923 Born
15 Jun 194622.7Ordained PriestPriest of Astorga, Spain
8 Oct 195229.0EnteredPriest of Instituto Español de San Francisco Javier para Misiones Extranjeras
Jun 1953³29.7Perpetual VowsPriest of Instituto Español de San Francisco Javier para Misiones Extranjeras
3 May 196036.6AppointedVicar Apostolic of San Jorge, Colombia
3 May 196036.6AppointedTitular Bishop of Cardicium
25 Jul 196036.8Ordained BishopTitular Bishop of Cardicium
25 Apr 196945.6AppointedBishop of Magangué, Colombia
31 May 199470.7ResignedBishop of Magangué, Colombia

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Eloy Tato Losada
Bishop Eloy Tato Losada I.E.M.E. (born ) Bishop Emeritus of Magangué

EventPlace
Birth PlaceVilladequinta, Spain
Ordained BishopCathedral, Astorga, Diocese of Astorga, Spain

Please contact the Bishop through the Diocese of Magangué.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1960, Number 82
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 1, Number 4
  • opd/perp: CB, 8 May 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 10 May 2021

Quantcast