Catholic-Hierarchy DC

Italy

Recent Bishop Events


DateAgeEventBishopTitleCurrent Title
28 May 201854.2AppointedCesare Di PietroAuxiliary Bishop of Messina-Lipari-Santa Lucia del Mela
54.2AppointedCesare Di PietroTitular Bishop of Nicopolis ad IaterumAuxiliary Bishop of Messina-Lipari-Santa Lucia del Mela
24 Jun 201852.2Ordained BishopGianpiero PalmieriTitular Bishop of IdassaAuxiliary Bishop of Roma {Rome}
26 Jun 201875.3RetiredDomenico CalcagnoPresident of the Administration of the Patrimony of the Apostolic SeeCardinal, President Emeritus
69.8AppointedNunzio GalantinoPresident of the Administration of the Patrimony of the Apostolic See
28 Jun 201870.0AppointedGiovanni Angelo BecciuCardinal-Deacon of San LinoCardinal, Prefect of the Congregation for the Causes of Saints
70.0Elevated to CardinalGiovanni Angelo BecciuCardinal, Prefect of the Congregation for the Causes of Saints
64.4AppointedAngelo De DonatisCardinal-Priest of San MarcoCardinal, Vicar General of Roma {Rome}
64.4Elevated to CardinalAngelo De DonatisCardinal, Vicar General of Roma {Rome}
72.2AppointedFernando FiloniCardinal-Bishop of Nostra Signora di Coromoto in San Giovanni di DioCardinal, Prefect of the Congregation for the Evangelization of Peoples
63.4AppointedPietro ParolinCardinal-Bishop of Santi Simone e Giuda Taddeo a Torre AngelaCardinal, Secretary of State
69.8AppointedGiuseppe PetrocchiCardinal-Priest of San Giovanni Battista dei FiorentiniCardinal, Archbishop of L’Aquila
69.8Elevated to CardinalGiuseppe PetrocchiCardinal, Archbishop of L’Aquila
29 Jun 201870.0ResignedGiovanni Angelo BecciuSubstitute (Sostituto) of the Secretariat of StateCardinal, Prefect of the Congregation for the Causes of Saints
82.9DiedGiuseppe Rocco FavaleBishop Emeritus of Vallo della Lucania
2 Jul 201854.3Ordained BishopCesare Di PietroTitular Bishop of Nicopolis ad IaterumAuxiliary Bishop of Messina-Lipari-Santa Lucia del Mela
5 Jul 201861.7AppointedPaolo RuffiniPrefect of the Dicastery for Communication
6 Jul 201851.5AppointedEttore BalestreroAdministrator to Congo, Democratic Republic of
11 Jul 201887.4DiedGiovanni MarraArchbishop Emeritus of Messina-Lipari-Santa Lucia del Mela
27 Jul 201875.3RetiredFrancesco Giovanni BrugnaroArchbishop of Camerino-San Severino MarcheArchbishop Emeritus
50.1AppointedRoberto FarinellaBishop of Biella
75.3RetiredGabriele ManaBishop of BiellaBishop Emeritus
53.0AppointedFrancesco MassaraArchbishop of Camerino-San Severino Marche
31 Jul 201886.9DiedBassano StaffieriBishop Emeritus of La Spezia-Sarzana-Brugnato
3 Aug 201891.4DiedRaffaele CastielliBishop Emeritus of Lucera-Troia
16 Aug 201855.6AppointedMarco PrastaroBishop of AstiBishop-Elect
75.3RetiredFrancesco Guido RavinaleBishop of AstiBishop Emeritus
31 Aug 201880.2RetiredAngelo Amato, S.D.B.Prefect of the Congregation for the Causes of SaintsCardinal, Prefect Emeritus
1 Sep 201870.2AppointedGiovanni Angelo BecciuCardinal, Prefect of the Congregation for the Causes of Saints
14 Sep 201870.3ResignedLorenzo Voltolini EstiArchbishop of Portoviejo, EcuadorArchbishop Emeritus
19 Sep 201864.2AppointedFlávio Giovenale, S.D.B.Bishop of Cruzeiro do Sul, Acre, Brazil
21 Sep 201875.7ResignedGiuseppe LeanzaApostolic Nuncio to Czech RepublicApostolic Nuncio Emeritus
49.1AppointedJaime Cesar Ortiz de Lazcano PiquerApostolic Administrator of San Felipe, Chile
26 Sep 201889.9DiedAntonio SantucciBishop Emeritus of Trivento
29 Sep 201850.3Ordained BishopRoberto FarinellaBishop of Biella
6 Oct 201853.2Ordained BishopFrancesco MassaraArchbishop of Camerino-San Severino Marche
7 Oct 201864.7InstalledAngelo De DonatisCardinal-Priest of San MarcoCardinal, Vicar General of Roma {Rome}
13 Oct 201862.1ResignedValter Dario MaggiBishop of Ibarra, EcuadorBishop Emeritus
14 Oct 201850.3InstalledRoberto FarinellaBishop of Biella
121.0CanonizedSt. Giovanni Battista Enrico Antonio Maria MontiniPope (Roma {Rome})
16 Oct 201894.9DiedGiovanni MorettiApostolic Nuncio Emeritus to Belgium
21 Oct 201853.3InstalledFrancesco MassaraArchbishop of Camerino-San Severino Marche
55.8Ordained BishopMarco PrastaroBishop of AstiBishop-Elect
Nov 201870.4EnteredLorenzo Voltolini EstiPriest of Order of Cistercians of the Strict ObservanceArchbishop Emeritus of Portoviejo, Ecuador

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_d, v3.2.5, 14 Oct 2018; Data: 17 Oct 2018

Quantcast