Catholic-Hierarchy DC

Serbia

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
19 Mar 1960 Santos Cardinal Abril y CastellóArchpriest Emeritus of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}, Roman Curia
11 Jun 1960 Archbishop Eugenio SbarbaroApostolic Nuncio Emeritus to Serbia
29 Jun 1968 Archbishop Orlando AntoniniApostolic Nuncio Emeritus to Serbia
29 Jun 1968 Bishop János PénzesBishop Emeritus of Subotica
3 Jul 1971 Bishop Martin RoosBishop Emeritus of Timişoara, Romania
29 Jun 1973 Archbishop Stanislav Hočevar, S.D.B.Archbishop of Beograd (-Smederevo)
29 Jun 1977 Bishop Đuro GašparovićBishop of Srijem
7 Sep 1980 Bishop Đura DžudžarBishop of San Nicola di Ruski Krstur (Križevci)
5 Aug 1981 Archbishop Luciano SurianiApostolic Nuncio to Serbia
1 May 1983 Bishop Ladislav Nemet, S.V.D.Bishop of Zrenjanin
14 Aug 1983 Bishop Alojzije Slavko VečerinBishop of Subotica
1 Aug 1987 Archbishop Rrok GjonlleshajArchbishop of Bar (Antivari), Montenegro
15 Aug 1989 Bishop Dodë GjergjiBishop of Prizren-Prishtina

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.7, 8 May 2021; Data: 4 Sep 2021

Quantcast