Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonio Francesco Valenti

Deceased

Titular Archbishop of Teodosia


Events

DateAgeEventTitle
Dec 1668BornTrevi
21 Dec 172658.1Ordained PriestPriest
20 Jan 172758.1AppointedTitular Archbishop of Teodosia
26 Jan 172758.2Ordained BishopTitular Archbishop of Teodosia
15 May 173162.5DiedTitular Archbishop of Teodosia

MicroData Summary for Antonio Francesco Valenti:
Archbishop Antonio Francesco Valenti (died ) Titular Archbishop of Teodosia

  • a priest for 4.4 years
  • a bishop for 4.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 198, Additions/Corrections (back)
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 5, Page 375

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 27 Jan 2014