Catholic-Hierarchy DC

Giovanni Evangelista Cardinal Pallotta

Deceased

Cardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina

Archpriest of the Basilica di San Pietro in Vaticano {Saint Peter Basilica}


Events

DateAgeEventTitle
1548BornCaldarola
11 Sep 158739.7AppointedArchbishop of Cosenza, Italy
13 Sep 158739.7Ordained BishopArchbishop of Cosenza, Italy
18 Dec 158740.0Elevated to Cardinal
15 Jan 158840.0InstalledCardinal-Priest of San Matteo in Merulana
158941.0AppointedArchpriest of the Basilica di San Pietro in Vaticano {Saint Peter Basilica}
5 Apr 159143.3ResignedArchbishop of Cosenza, Italy
16 Jun 160355.5AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina
24 Jan 161163.1AppointedCardinal-Bishop of Frascati
6 Apr 162072.3AppointedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina
22 Aug 162072.6DiedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina

MicroData Summary for Giovanni Evangelista Pallotta:
Cardinal Giovanni Evangelista Pallotta (died ) Cardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina

  • a bishop for 32.9 years
  • a cardinal for 32.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 18 Dec 1587
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 3, Page 184
  • ob/c2+: Sacres Episcopaux a Rome de 1565 a 1662, Page 26, Number 122

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013