Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antoine Hamid Mourany

Deceased

Archbishop Emeritus of Damas (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
24 Jan 1930BornKoubayat
11 Jun 196030.4Ordained PriestPriest of Damas (Maronite), Syria
5 Jun 198959.4AppointedArchbishop of Damas (Maronite), Syria
16 Sep 198959.6Ordained BishopArchbishop of Damas (Maronite), Syria
10 Mar 199969.1ResignedArchbishop of Damas (Maronite), Syria
16 Apr 201282.2DiedArchbishop Emeritus of Damas (Maronite), Syria

MicroData Summary for Antoine Hamid Mourany:
Archbishop Antoine Hamid Mourany (born , died ) Archbishop Emeritus of Damas

  • a priest for 51.8 years
  • a bishop for 22.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 19 Apr 2012
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013