Catholic-Hierarchy DC

Bishop Franz Xaver Anton Marxer

Deceased

Auxiliary Bishop of Wien {Vienna}

Titular Bishop of Chrysopolis in Arabia


Events

DateAgeEventTitle
20 May 1704BornHeiligenkreuz
22 May 172824.0Ordained PriestPriest of Wien {Vienna}, Austria
6 May 174844.0AppointedAuxiliary Bishop of Wien {Vienna}, Austria
6 May 174844.0AppointedTitular Bishop of Chrysopolis in Arabia
25 May 177571.0DiedAuxiliary Bishop of Wien {Vienna}, Austria

MicroData Summary for Franz Xaver Anton Marxer:
Bishop Franz Xaver Anton Marxer (born , died ) Auxiliary Bishop of Wien {Vienna}

  • a priest for 47.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Die Bischöfe der Deutschsprachigen Länder

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 27 Sep 2014