Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Fabio Mancinforte

Deceased

Bishop Emeritus of Gubbio

Titular Archbishop of Nauplia


Events

DateAgeEventTitle
19 Jul 1664BornMontes Saneli
11 Apr 170742.7AppointedBishop of Gubbio, Italy
1 May 170742.7Ordained BishopBishop of Gubbio, Italy
23 Sep 172561.1ResignedBishop of Gubbio, Italy
26 Sep 172561.1AppointedTitular Archbishop of Nauplia
Feb 173974.5DiedBishop Emeritus of Gubbio, Italy

MicroData Summary for Fabio Mancinforte:
Archbishop Fabio Mancinforte (born , died Feb 1739) Bishop Emeritus of Gubbio

  • a bishop for 31.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1707
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 5, Page 197, and Page 285
  • ob/c2+: AT, 23 May 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.6, 2 May 2015; Data: 25 May 2015