Catholic-Hierarchy DC

Bishop Fabio Magnesi

Deceased

Bishop of Ostuni


Events

DateEventTitle
19 Apr 1638AppointedBishop of Trevico, Italy
25 Apr 1638Ordained BishopBishop of Trevico, Italy
9 Jan 1640AppointedBishop of Ostuni, Italy
Aug 1659DiedBishop of Ostuni, Italy

MicroData Summary for Fabio Magnesi:
Bishop Fabio Magnesi Bishop of Ostuni

  • a bishop for 21.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 4, Page 346, and Page 267
  • ob/c2+: Sacres Episcopaux a Rome de 1565 a 1662, Page 101, Number 610

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013