Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Isaac-Jesu-Yab Khoudabache (Koudabache)

Deceased

Archbishop of Urmyā {Rezayeh} (Chaldean), Iran

Bishop of Salmas {Shahpour} (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
18 Oct 1859Born
28 Feb 188727.3Ordained PriestPriest
1 Oct 189434.9AppointedBishop of Salmas {Shahpour} (Chaldean), Iran
11 Nov 189435.0Ordained BishopBishop of Salmas {Shahpour} (Chaldean), Iran
1908¹48.2ResignedBishop of Salmas {Shahpour} (Chaldean), Iran
6 Oct 193070.9SelectedArchbishop of Urmyā {Rezayeh} (Chaldean), Iran
6 Oct 193070.9SelectedBishop of Salmas {Shahpour} (Chaldean), Iran
25 Oct 193071.0ConfirmedArchbishop of Urmyā {Rezayeh} (Chaldean), Iran
25 Oct 193071.0ConfirmedBishop of Salmas {Shahpour} (Chaldean), Iran
8 Aug 193979.8DiedArchbishop of Urmyā {Rezayeh} (Chaldean), Iran

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Isaac-Jesu-Yab Khoudabache (Koudabache)
Archbishop Isaac-Jesu-Yab Khoudabache (Koudabache) (born , died ) Archbishop of Urmyā {Rezayeh}

EventPlace
Birth PlaceKosrova
Ordained BishopMossoul

  • a priest for 52.4 years
  • a bishop for 44.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,355
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 493
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1894, Number 58

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 5 Jun 2017