Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Paul Karatas

Deceased

Archbishop of Diarbekir (Amida) (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
29 Jul 1934BornHarbole
29 Jun 196833.9Ordained PriestPriest of Diarbekir (Amida) (Chaldean), Turkey
7 Mar 197742.6AppointedArchbishop of Diarbekir (Amida) (Chaldean), Turkey
3 Jul 197742.9Ordained BishopArchbishop of Diarbekir (Amida) (Chaldean), Turkey
16 Jan 200570.5DiedArchbishop of Diarbekir (Amida) (Chaldean), Turkey

MicroData Summary for Paul Karatas:
Archbishop Paul Karatas (born , died ) Archbishop of Diarbekir (Amida)

  • a priest for 36.5 years
  • a bishop for 27.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,398
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 183, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013