Catholic-Hierarchy DC

Bishop Eustachius Entreri, O.M. †

Deceased

Bishop of Nicotera


Events

DateAgeEventTitle
Jan 1689BornS. Petri in Guarano
20 Feb 171223.1Ordained PriestPriest of Order of the Minims
21 Jul 173243.6AppointedAuxiliary Bishop of Sabina, Italy
21 Jul 173243.6AppointedTitular Bishop of Samaria
25 Jul 173243.6Ordained BishopTitular Bishop of Samaria
3 Mar 173849.2AppointedBishop of Nicotera, Italy
11 Mar 174556.2DiedBishop of Nicotera, Italy

MicroData Summary for Eustachius Entreri:
Bishop Eustachius Entreri O.M. (died ) Bishop of Nicotera

  • a priest for 33.1 years
  • a bishop for 12.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 6, Page 311, and Page 365
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 6, Page 451

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013