Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Youhanna Fouad El-Hage

Deceased

Archbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
13 Mar 1939BornZahleh
17 Mar 196829.0Ordained PriestPriest of Zahleh (Maronite), Lebanon
7 Jun 199758.2AppointedArchbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Maronite)
1 Nov 199758.6Ordained BishopArchbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Maronite)
4 May 200566.1DiedArchbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Maronite)

MicroData Summary for Youhanna Fouad El-Hage:
Archbishop Youhanna Fouad El-Hage (born , died ) Archbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus}

  • a priest for 37.1 years
  • a bishop for 7.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 150, Number 13,167
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 183, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 9 Oct 2013