Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francesco Antonio de Martini

Deceased

Bishop of Ascoli Satriano


Events

DateAgeEventTitle
8 Sep 1670BornFragneti
10 May 172857.7AppointedBishop of Ascoli Satriano, Italy
23 May 172857.7Ordained BishopBishop of Ascoli Satriano, Italy
Nov 173767.1DiedBishop of Ascoli Satriano, Italy

MicroData Summary for Francesco Antonio de Martini:
Bishop Francesco Antonio de Martini (born ) Bishop of Ascoli Satriano

  • a bishop for 9.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 198, Additions/Corrections (back)
  • b: Annuario Pontificio, Year 1731

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013