Catholic-Hierarchy DC

Alessandro Cardinal d’Este

Deceased

Bishop of Reggio Emilia

Cardinal-Priest of Santa Maria della Pace


Events

DateAgeEventTitle
5 May 1568BornFerrara
3 Mar 159930.8Elevated to Cardinal
17 Apr 160031.9InstalledCardinal-Deacon of Sant’Adriano al Foro
15 Nov 160032.5AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria Nuova
11 Jan 162152.7AppointedCardinal-Deacon of Sant’Eustachio
19 Apr 162153.0AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Via Lata
13 Oct 162153.4AppointedBishop of Reggio Emilia, Italy
18 Oct 162153.5Ordained PriestPriest of Reggio Emilia, Italy
3 Apr 162253.9Ordained BishopBishop of Reggio Emilia, Italy
2 Oct 162355.4AppointedCardinal-Priest of Santa Maria della Pace
13 May 162456.0DiedBishop of Reggio Emilia, Italy

MicroData Summary for Alessandro d’Este:
Cardinal Alessandro d’Este (born , died ) Bishop of Reggio Emilia

  • a priest for 2.6 years
  • a bishop for 2.1 years
  • a cardinal for 25.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 3 Mar 1599
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 4, Page 6, and Page 294
  • ob/c2+: Sacres Episcopaux a Rome de 1565 a 1662, Page 75, Number 441

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.5, 24 Dec 2013; data: 25 Dec 2013