Catholic-Hierarchy DC

Luigi Cardinal Cornaro

Deceased

Archbishop Emeritus of Zadar (Zara)

Cardinal-Priest of San Marco

Chamberlain (Camerlengo) of the Apostolic Chamber


Events

DateAgeEventTitle
12 Feb 1517BornVenice, Italy
20 Nov 155134.8Elevated to Cardinal
4 Dec 155134.8InstalledCardinal-Deacon of San Teodoro
25 Jun 155437.4AppointedArchbishop of Zadar (Zara), Croatia
17 Jul 155538.4ResignedArchbishop of Zadar (Zara), Croatia
15 Jan 156143.9AppointedAdministrator of Trogir (Trał), Croatia
26 Feb 156144.0AppointedCardinal-Priest of San Teodoro
21 Jun 156447.4AppointedCardinal-Priest of San Marco
18 Apr 156750.2ResignedAdministrator of Trogir (Trał), Croatia
2 Jun 156851.3AppointedCardinal-Priest of San Vitale
9 Feb 156952.0AppointedCardinal-Priest of San Clemente
10 May 157053.2AppointedChamberlain (Camerlengo) of the Apostolic Chamber
9 Jun 157053.3AppointedCardinal-Priest of San Marco
10 May 158467.2DiedArchbishop Emeritus of Zadar (Zara), Croatia

MicroData Summary for Luigi Cornaro:
Cardinal Luigi Cornaro (born , died ) Archbishop Emeritus of Zadar (Zara)

  • a cardinal for 32.5 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 20 Nov 1551
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 3, Page 316

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013