Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jean-Jacques Bouhier de Lantenay

Deceased

Bishop Emeritus of Dijon


Events

DateAgeEventTitle
1665BornDijon
11 Nov 169227.9Ordained PriestPriest
25 Dec 172561.0SelectedBishop of Dijon, France
9 Aug 173166.6ConfirmedBishop of Dijon, France
16 Sep 173166.7Ordained BishopBishop of Dijon, France
13 Dec 174378.9ResignedBishop of Dijon, France
15 Oct 174479.8DiedBishop Emeritus of Dijon, France

MicroData Summary for Jean-Jacques Bouhier de Lantenay:
Bishop Jean-Jacques Bouhier de Lantenay (died ) Bishop Emeritus of Dijon

  • a priest for 51.9 years
  • a bishop for 13.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Les Évèques et les Archevèques de France
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 6, Page 197

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013