Catholic-Hierarchy DC

Bishop Louis de Thomassin

Deceased

Bishop of Sisteron


Events

DateAgeEventTitle
16 Aug 1637BornAix-en-Provence
1 Jun 167032.7Ordained PriestPriest
22 Apr 167133.6SelectedCoadjutor Bishop of Vence, France
14 Dec 167134.3ConfirmedCoadjutor Bishop of Vence, France
14 Dec 167134.3AppointedTitular Bishop of Rhodiapolis
21 Feb 167234.5Ordained BishopTitular Bishop of Rhodiapolis
17 Apr 167234.6SucceededBishop of Vence, France
19 May 168143.7SelectedBishop of Sisteron, France
20 Apr 168244.6ConfirmedBishop of Sisteron, France
16 Jul 171880.9DiedBishop of Sisteron, France

MicroData Summary for Louis de Thomassin:
Bishop Louis de Thomassin (born , died ) Bishop of Sisteron

  • a priest for 48.1 years
  • a bishop for 46.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 5, Page 333, and Page 359
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 5, Page 407
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1672, Number 4

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.5, 14 Apr 2015; Data: 27 Apr 2015