Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Michel Akras

Deceased

Archbishop Emeritus of Alep [Beroea, Halab] (Maronite)

Titular Archbishop of Anazarbus


Events

DateAgeEventTitle
8 Mar 1871BornAlep
8 Dec 189827.8Ordained PriestPriest
24 Feb 191342.0AppointedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Maronite), Syria
8 Mar 191342.0Ordained BishopArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Maronite), Syria
27 Oct 194574.6ResignedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Maronite), Syria
27 Oct 194574.6AppointedTitular Archbishop of Anazarbus
5 Feb 194775.9DiedArchbishop Emeritus of Alep [Beroea, Halab] (Maronite), Syria

MicroData Summary for Michel Akras:
Archbishop Michel Akras (born , died ) Archbishop Emeritus of Alep [Beroea, Halab]

  • a priest for 48.2 years
  • a bishop for 33.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1913, Number 14
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 45

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013