Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Fabritius Aurelius de Agostini

Deceased

Titular Archbishop of Amasea


Events

DateAgeEventTitle
Oct 1655BornForolivien
2 Mar 169741.4Ordained PriestPriest
5 Oct 171257.0AppointedTitular Archbishop of Amasea
9 Oct 171257.0Ordained BishopTitular Archbishop of Amasea
6 Dec 171257.2DiedTitular Archbishop of Amasea

MicroData Summary for Fabritius Aurelius de Agostini:
Archbishop Fabritius Aurelius de Agostini (died ) Titular Archbishop of Amasea

  • a priest for 15.8 years
  • a bishop for .2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 5, Page 80

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013